Nie zaaplikuj niebezpiecznej aplikacji

Aplikacje są nieodłącznym elementem naszych smartfonów. Dowiedz się, jakie pobierać, aby Twój telefon był bezpieczny.

Nastały czasy smartfonów – podręcznych komputerów, które niewątpliwie ułatwiają nam codzienność. Dzięki telefonom, a tak naprawdę dostępnym w nich aplikacjom łatwo i szybko kontaktujemy się z innymi – dzwonimy, wysyłamy i odbieramy SMS-y oraz e-maile, korzystamy z serwisów społecznościowych i komunikatorów.

Ale to nie wszystko.

W telefonach mamy budzik, zegar, aparat, kalendarz, notatnik czy nawigację. Dzięki aplikacjom w telefonach możemy sprawdzać prognozę pogody, załatwiać sprawy bankowe i urzędowe, słuchać muzyki, grać, robić zakupy, rejestrować i analizować swoje osiągnięcia sportowe itd.

Jak uchronić się przed szkodliwymi aplikacjami i nie dopuścić do zainfekowania telefonu?

Oto kilka ważnych wskazówek:

1.
Nie pobieraj aplikacji przesłanych jako link lub baner w SMS-ie, e-mailu ani otrzymanych
w mediach i komunikatorach społecznościowych. Pobieraj ze sklepów z aplikacjami w telefonie. Dlaczego? Bo w sklepie aplikacje przechodzą selekcję. Te, w których zauważone są jakiekolwiek nieprawidłowości lub luki bezpieczeństwa nie mogą być w nim udostępniane.

Przykładowe ikony sklepów z aplikacjami

2.
Warto jednak zadbać o dodatkowe środki ostrożności, gdyby sklep nie wychwycił szkodliwej aplikacji. Dlatego zanim pobierzesz aplikację ze sklepu, sprawdź:

 • oceny użytkowników – czytaj komentarze i nie pobieraj nisko notowanych aplikacji;
 • liczbę pobrań – nie instaluj aplikacji, które mają niewielką liczbę pobrań;
 • od kiedy aplikacja jest w sklepie – jeśli aplikacja jest w sklepie od niedawna, to lepiej jej nie pobieraj.

Dane te sprawdzisz, gdy wpiszesz w wyszukiwarce sklepu nazwę aplikacji.

Widok z liczby pobrań i oceny przykładowej aplikacji w sklepie Google Play

3.
Sprawdzaj uprawnienia aplikacji. Czytaj, do których informacji aplikacja będzie miała dostęp. Nie nadawaj praw administratora i chroń swoje dane (w tym informacje o swoich kartach bankowych). Tak zabezpieczysz się przed szpiegowaniem i wykradaniem danych. Uprawnienia aplikacji sprawdzisz, gdy wyszukasz ją w sklepie i przejdziesz na sam dół ekranu.

Widok aplikacji w sklepie Google Play. Gdy klikniesz opcję „Szczegóły uprawnień” dostępną na dole ekranu, zobaczysz dane, do których aplikacja będzie miała dostęp, gdy ją pobierzesz. (W tym samym miejscu sprawdzisz uprawnienia aplikacji już zainstalowanych w telefonie)

4.
Aktualizuj aplikacje – pobieraj aktualizacje ze sklepów z aplikacjami. Rób to niezwłocznie, gdy tylko otrzymasz powiadomienie o udostępnieniu aktualizacji. Twórcy i dostawcy aplikacji nie tylko dbają o rozwój aplikacji, ale także na bieżąco udoskonalają ich zabezpieczenia i udostępnią je w aktualizacjach – by chronić przed nowymi zagrożeniami.

5.
Sprawdzaj ustawienia zabezpieczeń w telefonie. Opcja „Nieznane źródła” w telefonach
z systemem Android powinna być wyłączona
. Jeśli włączysz tę opcję, zezwolisz na pobieranie aplikacji spoza sklepów i możesz zainfekować swój telefon.

Widok ekranu blokad i zabezpieczeń w wybranym urządzeniu z systemem Android

Podsumowanie

Trzymaj się tych zasad. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko „wpuszczenia” do telefonu szkodliwych aplikacji i kradzieży swoich danych.


MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Awaria systemu kart płatniczych Visa (usunięta)

5

WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

 • Zmieniła się uniknąć aplikacji?

 • Sprawdzanie, czy instalacja z nieznanych źródeł jest wyłączona trochę nie ma sensu, bo zawsze można to zmienić… 😉 Samo się to nie robi…
  A ta opcja wygląda na aktualnym Androidzie trochę inaczej, można zezwolić na instalację z nieznanych źródeł tylko konkretnym aplikacjom (Apps & notifications -> Advanced -> Special app access -> Install unknown apps)

 • Web Site Blocked

 • Nie zaaplikuj niebezpiecznej aplikacji | Blog Banku Zachodniego WBK S.A. - 16.05.2018 o 09:27 Odpowiedz

  Nie zaaplikuj niebezpiecznej aplikacji | Blog Banku Zachodniego WBK S.A.

 • Ok. Dla bezpieczeństwa.. Wymagane są dobre zabezpieczenia w ówczesnym zakłamanym pełnym oszustw świecie. UKŁONY J. Szczerba

Dodaj komentarz